Nowoczesne oświetlenie w Twoim domu – dobieramy lampy wiszące do wnętrza

Lampy wiszące są znane każdemu. Otaczamy się nimi na co dzień. Są w naszych wnętrzach, domach i mieszkaniach. Są w biurach, restauracjach i kawiarniach. Trudno wyobrazić sobie pomieszczenie, w którym miałoby ich zabraknąć. Są naszą codziennością. I jak to często bywa w codziennym życiu, doświadczamy wielu płaszczyzn jakości, tego co wokół nas. Warto pochylić się nad naszym otoczeniem, nad elementami które nas otaczają. Dla tych, którzy odrzucają bylejakość i poszukują ponadprzeciętnej estetyki wnętrz jest marka Gie El. Polska firma, stworzona i prowadzona przez architektów, małżeństwo Marii i Jacka Rypułów. W ofercie marki znajduje się wiele modeli lamp wiszących, zarówno nowoczesnych, designerskich jak i tych inspirowanych klasyką, lamp wiszących o przeróżnych formach, kształtach i kolorach. 

Designerskie lampy od Gie-el

Najbardziej popularnym materiałem z jakiego wykonywane są lampy, a w szczególności lampy wiszące jest szkło. Materiał ten towarzyszy człowiekowi od dawien dawna. Najstarsze ślady jego użytkowania sięgają prawie 4 tysięcy lat, a informacje o pierwszych manufakturach szkła sięgają do okresu tysiąca lat przed Chrystusem. Szkło produkuje się obecnie na całym świecie. Polska należy do liderów w produkcji szkła artystycznego i ozdobnego. Mamy w naszej części Europy, razem z Czechami silnie rozwinięte rzemiosło i fach przekazywany z pokolenia na pokolenie. Polskie szkło artystyczne znane jest na całym świecie, podobnie jak włoskie kolorowe szkło wewneckie, szkło murano. Polskim szkłem, podobnie rozpoznawalnym na świecie jest szkło Pafil, które marka Gie El wykorzystuje w produkcji swoich lamp wiszących, żyrandoli oraz innych lamp w tym lamp stołowych. 

Sprawdź: lampa wisząca szklana GALAXY IIIlampa wisząca szklana VOLCANO II

Pafil to kolorowe, delikatnie pastelowe szkło polskiej produkcji. Charakterystyczne dla tego rodzaju szkła są barwy impresyjnie zaczerpnięte z obrazu kwiecistej łąki. Szkło jest niczym obraz, na który artysta przenosi wizję letniej polany pełnej różnokolorowych kwiatów. Pastelowe barwy są swobodnie zatopione w szkle i wyglądają jakby muskane pędzlem artysty. Rozświetlone światłem żarówki wprowadzają ciepłą tonację do wnętrz, niezwykle przyjazną dla oczu. Szkło prezentowane na wielu wystawach światowych: w Paryżu, Kolonii, Frankfurcie czy Dubaju. Lampy wiszące stworzone ze szkła Pafil mają w sobie zamkniętą wrażliwość i wyjątkowy urok.

Wszystkie lampy szklane dostępne w ofercie marki Gie El, są wytwarzane ręcznie. Tradycyjna forma produkcji to element rozpoznawalny lamp. Produkowane są w niewielkich manufakturach szkła przez znających się na swym rzemiośle hutników, którzy tradycyjnymi metodami wydmuchują każdy pojedynczny egzemplarz. Proces produkcji szklanych lamp wiszących, nawet tych nowoczesnych rozpoczyna się przy hutniczym piecu. To właśnie piec jest sercem produkcji. W nim znajduje się rozgrzane do czerwoności płynne szkło, które ręką szklarz przemieniane jest w piękną lampę. Dzięki współpracy projektantów Gie El z rzemieślnikami, oferta marki bogata jest w liczne lampy wiszące o przeróżnych formach i stylach. Co ważne wszystkie mają w sobie zamknięty trud ręcznej pracy i detal wrażliwości na piękno świata.

Gie El lampy wiszące nowoczesne oświetlenie szkło Pafil
Maison&Objet 2017 - Gie El
Żyrandol SPACE 5 LGH0720 - Gie El
Gie El lampa wisząca nowoczesne oświetlenie RAIN
Lampa wisząca drewniana SHINGLE LGH0241 - Gie El
Gie El - Light the Rust lampa wisząca BIRD nowowczesne oświetlenie
Lampa wisząca DUO BIRD II czarno rdzawa LGH0641 - Gie El
Lampa wisząca DUO BIRD I biało rdzawa LGH0642 - Gie El

Projektanci Gie El projektują i poszukują rozwiązań produktowych w oparciu o liczne materiały, nie tylko szkło. Materiały te często są nieoczywiste i wręcz mogą czasem na pierwszy rzut oka zadziwiać. Wspólnym mianownikiem nowoczesnego oświetlenia marki jest to, by budziło ono emocje, często wykraczając poza powszechnie znane rozwiązania. Dlatego też obok wielu lamp wiszących Gie El nie da się przejść obojętnie. Mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Piękne jest to, że wywołują emocje, pobudzają dyskusje i poruszają wrażliwość. Przykładem lampy z wykorzystaniem nietypowego materiału jest seria lamp SHINGLE. Lampy zostały stworzone z wykorzystaniem drewna topolowego. Niewielki drewniane deszczółki są od pokoleń wykorzystywane w tradycyjnych metodach krycia dachów. Mają to samo zastosowanie co powszechnie znany gont drewniany. Współcześnie materiał ten jest ponownie odkrywany jest przez architektów, którzy wykorzystują go przy tworzeniu śmiałych wizji architektonicznych przeróżnych budynków. Materiał ten świetnie odnalazł się pomysłach projektantów Gie El, którzy docenili jego prawdziwą naturę oraz niezwykłą plastyczność. Efektem ich prac jest powstanie nowoczesnego oświetlenia w kilku modelach lamp wiszących SHINGLE. Lampy przypominają swoją formą leśne szyszki, są rozłożyste i składają się z wielu mniejszych elementów. Produkt doceniony szczególnie na Bliskim Wschodzie, gdzie drewno, jako surowiec jest niezwykle rzadkie. Lampy z tej kolekcji oprócz wnętrz mieszkalnych zawisły w niejednym hotelu, restauracji czy nawet lobby budynków biurowych. Często wybierane przez projektantów, którzy poszukują produktów niebanalnych, o interesujących formach i ciekawym designie.

Nowoczesne lampy do domu

Produktem, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych lamp marki jest seria lamp wiszących BIRD. Designerska lampa, której design zamknięty został w geometrii łamanych płaszczyzn i dynamicznej formie trójkątów. Lampa ta jest niczym uchwycony w locie ptak, dynamiczna i pełna harmonii zarazem. Bardzo plastyczna. Zaświecona jest teatrem gry światła i cienia, który odbywa się na powierzchni lampy i we wnętrzu, w którym się znajduje. Ciekawą propozycją projektową jest wykorzystanie w produkcie naturalnej rdzy, która oprócz klasycznych kolorów bieli i czerni stanowi niezwykłe urozmaicenie stylistyczne. Rdza jest powrotem do korzeni i wykorzystaniem w procesie wytwórczym sił przyrody. Technologia XXI wieku, pozwala nam na laserową obróbkę blachy oraz jej mechaniczne zagięcia. Przyroda oferuje nam niezwykłe malunki, jakie pozostawia po sobie na metalowych powierzchniach lampy. Rdzawe wykończenia są tworzone ręką natury i tę współpracę sobie niezwykle cenimy. W odpowiednim momencie przerywamy proces i pokrywamy powierzchnię rdzy bezbarwną powłoką, która zabezpiecza przed brudzeniem i kruszeniem. Lampy z serii BIRD RUST zostały wytypowane przez światowej renomy biuro projektowe Stylepark do wystawy światowej awangardy wzorniczej. Do tego wyjątkowego wydarzenia wytypowanych zostało w konkursie tylko 9 firm z całej Europy. Gie El jako pierwsza polska marka została zakwalifikowana do tej prestiżowej wystawy. Odbyła się ona w styczniu 2018 roku w niemieckiej Kolonii podczas targów wyposażenia wnętrz IMM. Lampy wiszące BIRD RUST zostały zaprezentowane w niesamowitej aranżacji pn.: “Light the Rust”. Idea scenerii obrazowała transformację i przekształcenie zwykłego, wręcz zdegradowanego rdzawego materiału do designerskiego produktu o silnym wzornictwie i unikatowej formie. Instalacja tego nowoczesnego oświetlenia zyskała sobie wielu fanów i na stałe zakorzeniła się w obrazie marki.  

Ciekawą kolorystycznie propozycją lamp BIRD są te z kolekcji DUO. Te nowoczesne lampy wiszące są od środka pokryte rdzą, a na zewnątrz klasycznymi kolorami bieli lub czerni. Rozświetlona rdza daje niezwykle przyjemne, ciepłe światło. Zewnętrzna klasyczna powłoka intrygująco współgra z nowoczesnym środkiem. Lampa wykracza poza standardową stylistykę stając się oświetleniową awangardą.

Marka Gie El od początku swego powstania w 2012 roku chętnie sięga po naturalne materiały. Dostrzega w nich urok i czar przynależny prawdziwym materiałom, ich ponadczasowy charakter i sposób w jaki dojrzewają wraz z upływem czasu. Przykładem oświetlenia, które wykorzystuje naturalny materiał jest lampa wisząca RAIN. Lampa wykonana z naturalnego, prawdziwego łupka. Idea tego produktu intryguje już od momentu zrodzenia się koncepcji. Zestawia ze sobą masywny, całkowicie nieprzezierny kamień z lekkością lampy i wydobywającego się z niej światła. Projektanci Gie El postanowili wykorzystać w produckie pionowe, cieńkie płytki łupka, swobodnie podwieszone pod ramą lampy. Światło wydobywa się spomiędzy szczelin powstających pomiędzy pojedynczymi kamiennymi płytkami oraz bezpośrednio w dół na płaszczyznę stołu, umieszczonego pod lampą. Lampa RAIN staje się rzeźbą, ozdobą wnętrza w ciągu dnia. Przyciąga wzrok naturalnym pięknem kamienia, jego fakturą i naturalnym użyleniem.  Nocą intrygująco rozświetla wnętrza, gwarantując teatralny spektakl światła i cienia.

Jak widać oferta marki bogata jest w wiele lamp wiszących, które mają za zadanie ubogacić wnętrza. Nowoczesne oświetlenie rozumiane jako piękno formy i pełne inspiracji spojrzenie na klasyczne, znane formy lamp szklanych. Co ważne, lampy Gie El wytwarzane są w całości w Polsce i dalekie są od imitacji, czy fabrycznego charakteru masowej produkcji. Marka wkłada w produkty duszę i zamyka w nich piękno, co doceniają miłośnicy dobrego wzornictwa i pięknych wnętrz. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *