Co wpływa na nasze samopoczucie w nowoczesnym wnętrzu?

Dlaczego jedno wnętrze wydaje się bardziej przytulne i zapraszające niż inne? Sztuka dobrej aranżacji wystroju mieszkań i domów skupia się na dobieraniu poszczególnych elementów obecnych w aranżacji w taki sposób, aby były atrakcyjne dla oka oraz funkcjonalne na co dzień. To jednak nie wszystko. Dobra aranżacja opiera się na dopatrzenia ważnych detali, dzięki którym pozornie zwyczajne wnętrze staje się prawdziwie wyjątkowe.

Modne, nowoczesne wnętrza zorganizowane mogą być w oparciu o konkretną stylistykę – przytulny styl skandynawski, oszczędny minimalizm czy też wykorzystywać zwrot ku estetyce industrialnej. Liczy się jednak przede wszystkim pomysł i odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów, w tym mebli, dodatków, oświetlenia oraz dekoracji. Oto kilka cech wnętrza, które wpływają na nasze samopoczucie.

Wizualne sztuczki, które składają się na nowoczesne wnętrze

Naturalną właściwością ludzkiego umysłu jest to, że zwraca szczególną uwagę na aranżacje tworzone w sposób symetryczny i harmonijny. Bynajmniej nie chodzi jednak o budowanie nudnego, powtarzalnego wystroju, ale o równoważne poszczególnych elementów we wnętrzu w taki sposób, aby wnętrze było koherentne i interesujące.

  • Kolory

Dobór palety kolorystycznej nie musi ograniczać się do kolorów naturalnych. Z jednej strony biele, odcienie szarości czy beże są rozwiązaniem uniwersalnym, które sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, ale sama w sobie mogą okazać się zwyczajnie nudne. Nowoczesne wnętrze powinno być przełamane zdecydowanym akcentem, który może być obecny np. pod postacią dekoracyjnej fototapety, mebli czy choćby poszewek na poduszki w interesującym odcieniu czy princie. Niewielki dodatek koloru ożywia przestrzeń. 

Poszczególne barwy we wnętrzu warto dobierać na zasadzie triady (uznawanej za rozwiązanie optymalne) lub stawiać na kolory pokrewne. Tym jednak co przyciąga wzrok zawsze będzie kontrast. Dobrze przemycać go do wnętrza w najróżniejszej postaci.

  • Faktury

Wykorzystaj wszystkie możliwości, jakie dają ściany, meble oraz tekstylia. Każde z nich ma nieco inną strukturę, ciepłotę, a poszczególne materiały mają być mniej lub bardziej przyjemne w dotyku. Ponownie – kontrastując ze sobą faktury (np. drewno-beton czy szkło-tkanina) można sprytnie manewrować nastrojem we wnętrzu. Designerskie meble, wykonane z naturalnych surowców, warto zestawić z elementami wykonanymi np. z metalu. Sofa zdecydowanie zyska wizualnie, jeśli ozdobi się ją pledem o interesującej strukturze, a multimedialny kącik z elektroniką zaprezentuje się lżej, jeśli w jego pobliżu znajdzie się roślina. 

  • Oświetlenie

Światło ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Wystarczy przypomnieć sobie pełnię energii, jaką napełnia pogodny słoneczny dzień w opozycji do zmęczenia jakie ogarnia, kiedy za oknem jest szaro i pochmurnie. Ciepłe oświetlenie “rozbite” na wiele punktów, rozmieszczonych w różnych punktach, buduje nastrojowy klimat. Ostre, punktowe światło, pochodzące np. z jednej lampy umieszczonej na środku sufitu rzadko kiedy pozwala wizualnie uwydatnić wszystkie detale wnętrza. 

Niezależnie od wybranego stylu, warto zatroszczyć się o to aby nowoczesne wnętrze zachęcało do relaksu po całym dniu pracy i obowiązków. Dla interesującego efektu lampy sufitowe warto łączyć z mniejszymi, stołowymi, a także podłogowymi.

  • Dobra jakość

O stylowości decydują detale. Wysokiej jakości, nowoczesne meble tworzone przez designerów uzupełniają każdą aranżację o klasę i ponadczasowy czar. Z tego powodu też, przygotowując się do zakupu mebli warto dokładnie przemyśleć dobór poszczególnych elementów i zainwestować w te, które najlepiej odpowiadać będą naszym potrzebom. Stolik do kawy czy komoda nie są obligatoryjne we wnętrzu, jeśli zwyczajnie z nich nie korzystasz. 

Warto postawić na jakościowe wykonanie i dobre surowce, ponieważ to właśnie one decydują o trwałości i dobrym wyglądzie. Poszukując takich produktów zdecydowanie wyjść poza obręb oferty sklepów meblarskich, a zacząć poszukiwania w producentów lokalnych. Przemyślany design będzie ozdobą wnętrza – niezależnie od zmieniającej się mody.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *