Jak właściwie oświetlić stół w jadalni? Lampy wiszące a stołowe

Oświetlenie jadalni koncentruje się zwłaszcza wokół stołu. To zdecydowanie najważniejszy mebel, który wybierasz ze starannością i dbałością o detale. Nic dziwnego, że chcesz go odpowiednio wyeksponować przy użyciu modnych lamp. Do wyboru masz modele stojące i wiszące. Na co się zdecydować? Porównujemy wady i zalety każdego rozwiązania, dostarczając przy tym wielu inspiracji na temat dostępnych opraw.

Wybór lamp do jadalni jest bardzo duży, dlatego kupujący nie zawsze mają pewność, co najlepiej sprawdzi się w tym pomieszczeniu. Często miejsce, gdzie umieszczony jest stół z krzesłami to nie oddzielny pokój, a część wydzielona z kuchni czy salonu. Szczególnie na dużej, otwartej przestrzeni należy odpowiednio dobrać i rozplanować oświetlenie, aby potem móc cieszyć się komfortem celebrowania posiłków w gronie rodziny oraz przyjaciół.

Nowoczesne lampy wiszące nad stół – czy to się opłaca?

Chcąc zainstalować lampy wiszące nowoczesne centralnie nad stołem, warto zaplanować ich rozmieszczenie z wyprzedzeniem. Oznacza to, że już na etapie projektowania przestrzeni i wykańczania domu lub mieszkania ustalasz z elektrykiem sposób prowadzenia przewodów oraz lokalizację opraw. To dość trudne zadanie w momencie, gdy otaczają Cię wyłącznie puste ściany i tynki. Musisz jednak uruchomić swoją wyobraźnię i zadecydować, gdzie postawisz stół i krzesła. Późniejsze kucie czy zrywanie okładzin byłoby bardzo czasochłonne i kosztowne.

Co warto wiedzieć o lampach wiszących nowoczesnych w jadalni?

  • Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu i rozmieszczeniu opraw, umieszczone w nich żarówki rzucają dużo jasnego światła, którego blask obejmuje cały stół wraz z krzesłami.
  • Plan trzeba jednak stworzyć już na etapie remontowania czy wykańczania wnętrza, aby elektryk w odpowiedni sposób rozprowadził obwody oświetleniowe.

Dysponując już odpowiednio rozprowadzonymi i przygotowanymi kablami, możesz dobierać nowoczesne lampy wiszące nad stół. Oprócz klasycznych opraw sufitowych czy żyrandoli możesz też sięgnąć po lampy wiszące Avocado, żyrandole składające się z kilkunastu giętych elementów zawieszonych na różnych wysokościach, opraw w stylu Hat lub szklanych abażurów Bee. Wybór rozwiązań jest duży, a wiele inspiracji znajdziesz w ofercie polskiej manufaktury Gie El. 

Lampy stołowe nowoczesne – co wybrać?

Jeżeli interesują Cię inne źródła światła, nie tylko wiszące, sprawdź lampy stołowe nowoczesne. To elementy, które sprawdzają się we wszystkich wnętrzach, także w jadalni. Warto mieć na uwadze, że:

  • nie wymagają wcześniejszego planowania instalacji i rozprowadzania kabli w suficie już na wczesnym etapie tworzenia obwodów elektrycznych,
  • są podłączane do gniazdka, a długie przewody w tekstylnych oplotach dają sporą swobodę w kwestii rozmieszczenia lamp w wybranych punktach pomieszczenia.

Swoboda projektowania wnętrz wykorzystując nowoczesne lampy stołowe jest duża, co docenią wszyscy projektanci. Jednak trzeba wiedzieć, że postawienie oprawy na stole spowoduje ograniczenie wolnego miejsca na blacie i zmniejszy nieco przestrzeń przeznaczoną do ustawiania półmisków, talerzy czy sztućców. Dlatego w przypadku mniejszych mebli lepiej postawić lampkę na najbliższym wolnym kredensie, komodzie czy konsoli i cieszyć się nieskrępowaną swobodą podczas spożywania posiłków. Takie źródło światła bijące z nowoczesnej lampy stołowej będzie miało mniejszy zasięg. Dlatego lepiej potraktować je jako dodatkowe, a nie głównie oświetlenie i wybrać mocniejszą żarówkę.

Nie trzeba się ograniczać do wyboru tylko jednego źródła światła w jadalni. Znacznie piękniej i bardziej funkcjonalnie będzie się prezentowało wnętrze, w którym zostanie zainstalowanych kilka niezależnych opraw. Pozwolą one na swobodne kreowanie oświetlenia, akcentowanie poszczególnych detali czy budowanie nastroju. To rozwiązanie praktyczne, designerskie, ale też energooszczędne. Wybierz taką opcję i przekonaj się o tym we własnym wnętrzu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *