Korzenie – wystawa w Bielskiej Galerii BWA

„Korzenie… one w nas tkwią”

 

28 czerwca 2019 roku otwarta została wystawa w Bielskiej Galerii BWA zatytułowana “Korzenie” – i to właśnie one są motywem przewodnim. Korzenie rozumiane są jako wspólnota źródeł, poszukiwań oraz inspiracji. Przez całe wakacje do dnia 25 sierpnia 2019 roku prezentowane są sztuka, design, rękodzieło i rzemiosło. Wystawa stanowi część polsko-czeskiego projektu noszącego nazwę: „Korzenie – wspólnota źródeł, poszukiwań i inspiracji. Sztuka i dizajn po obu stronach granicy”. Marka Gie El ambitnie wzięła udział w wystawie, z rozmachem prezentując na niej instalacje oświetleniowe skomponowane ze swoich najbardziej rozpoznawalnych produktów, jak lampy wiszące RUST, lampy wiszące SHINGLE, żyrandol kamiennego z łupka RAIN czy lampy stołowe COCOON. Wśród prezentowanych produktów zagościło również premierowo krzesło THRONE – czarno-rdzawe o wyeksponowanym, wysokim oparciu.

 

Kuratorka wystawy Pani Lucyna Wylon tak opowiada o tematyce wystawy:

“Korzenie. Nie ma znaczenia, czy o nich pamiętamy codziennie, czy przypominamy sobie o nich okazyjnie – one w nas tkwią i warto pamiętać, że to na nich się buduje, opiera całą konstrukcję.”

 

Oprócz marki Gie El w wystawie wzięli udział artyści i projektanci oraz inne marki, które stawiają na design i pielęgnują własne, szeroko rozumiane “korzenie” odwołując się do tradycji regionalnych, rodzinnych przekazów czy przeżyć osobistych. W skład eksponatów wystawy wchodzą: lampy, meble, ceramika, szkło, a także rzeźba, grafika oraz fotografia.

 

Gie El to marka o zakorzenionych tradycjach i świadomej tożsamości

 

Marka Gie El świadomie zdecydowała się wybrać na miejsce swojej siedziby wieś – tworząc w otoczeniu wiejskiego krajobrazu pól uprawnych, łąk i lasów. To idealne miejsce dla rozwijania kreatywności. Kontekst przyrody jest widoczny niemal na każdym etapie naszej pracy, ponieważ łączymy nowoczesne trendy wyposażenia wnętrz i zakorzenione w tradycji rzemiosło. Inspiracje czerpiemy bezpośrednio z natury, otaczającego świata i piękna prostych, codziennych rzeczy. Nasze korzenie to Śląsk i wpojony szacunek do tradycji oraz piękna przyrody. To również śląskość w odniesieniu do pracy – tej rzetelnej i sumiennej, pełnej energii oraz troski o rozwój. Korzenie są szalenie istotne, gdyż stanowią podstawę, przyczynek do wzrostu i rozkwitu. Są niczym fundament w architekturze, zapewniają stabilność. Korzenie osadzone w tradycji dają możliwość czerpania z dorobku przeszłości. Istotnym zadaniem twórczości jest pobudzanie emocji, myśli, stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Co szczególnie ważne w odniesieniu do symbolu, jakim są korzenie, to fakt, że są one impulsem do działania i postępu. Dzięki nim poszukujemy nowych ścieżek rozwoju oraz możliwości dodania własnego wkładu w przyszłość. Nasza praca i produkty które tworzymy – niezależnie od tego jak głęboko sięga stojąca za nimi inspiracja, czy z jakich pierwowzorów i archetypów czerpią – zawsze powinny stanowić nowum, być powiewem świeżości, oferować nową jakość, odpowiadając na potrzeby współczesności. Właśnie wtedy mogą stać się w pełni atrakcyjne i wartościowe. Służą ludziom oraz mają potencjał, by wyznaczyć nowe kanony czy trendy, z których być może kiedyś skorzystają kolejne pokolenia.

BWA wystawa Korzenie - Gie El
BWA wystawa Korzenie SHINGLE - Gie El
BWA wystawa Korzenie RAIN - Gie El
BWA wystawa Korzenie - Gie El
BWA wystawa Korzenie COCCON - Gie El
BWA wystawa Korzenie - Gie El
Wystawa Korzenie Bielska Galeria BWA - Gie El
BWA wystawa Korzenie - Gie El
BWA wystawa Korzenie RAIN - Gie El
BWA wystawa Korzenie SHINGLE - Gie El
BWA wystawa Korzenie RAIN - Gie El
BWA wystawa Korzenie COCCON - Gie El
BWA wystawa Korzenie BIRD - Gie El
BWA wystawa Korzenie SHINGLE - Gie El

Produkty Gie El prezentowane na wystawie

 

Lampy wiszące SHINGLE

Kolekcja lamp wiszących z użyciem drewna. Deszczułki, którymi kiedyś kryto dachy domów, przenieśliśmy do wnętrz. Wykorzystaliśmy ten piękny, naturalny materiał do stworzenia serii lamp Shingle. Lampy eksponują naturalny charakter materiału, tworząc unikatowy produkt o charakterystycznej formie.

Projekt: Maria i Jacek Rypuła, 2015

 

Lampa wisząca RUST BIRD 

Lampy wiszące, które stworzyliśmy we współpracy z naturą. Lampy z serii Rust to połączenie nowoczesnych technologii obróbki metali, wykorzystania lasera i maszyn przemysłowych z dziełem samej natury. To właśnie ona maluje na powierzchni lamp swój rdzawy obraz, który przenosimy do wnętrz. Jesteśmy przekonani, że rdza jest nowym złotem.

Tradycje rzemieślnicze oraz naturalne metody produkcji od wieków szły w parze z poszanowaniem praw natury i wykorzystaniem do pracy sił przyrody – tak właśnie powstała kolekcja Rust.

Projekt: Maria i Jacek Rypuła, 2017

 

Żyrandol RAIN

Fascynacja naturalnym materiałem, jego charakterem i strukturą przywiodła nas do wyboru łupka jako materiału do kolejnej serii Lamp marki Gie El. Łupek to materiał o niezwykle subtelnej fakturze. Jego użylenie stworzone ręką natury to dzieło sztuki samo w sobie. Pełne harmonii i szlachetności. Zainspirowani tym materiałem stworzyliśmy serię żyrandoli Rain. Świadomie wykorzystaliśmy ciężki nieprzezierny materiał do stworzenia wiszącego, dającego światło produktu, wiszącej lampy. Dzięki temu uzyskujemy interesujący efekt gry światła we wnętrzu.

Projekt: Maria i Jacek Rypuła, 2018

 

Lampa stołowa COCOON

Subtelna forma klosza osadzona na masywnej, lecz smukłej, drewnianej podstawie, łączą w sobie naturalne materiały z ręczną produkcją. Jako jeden z wielu produktów marki, który spełnia te kryteria, lampa COCOON to produkt, który nie lubi kompromisów. Kompozycja lampy jest wynikiem zestawienia dwóch form, organicznej oraz geometrycznej. “Bywa, że złożenie ze sobą odmiennych kształtów, brył czy form owocuje nieoczekiwanym efektem. Zaskakuje w przedziwnie pozytywny sposób. Wykorzystaliśmy w jednej kompozycji tak nieoczywistą i miękką formę szklanego klosza oraz całkowicie prostokreślną bryłę prostopadłościanu”, mówi Maria Rypuła, projektantka lampy. Proces wytwarzania tej lampy polega na pracy z płynnym szkłem i jego wydmuchiwaniu. Lampy COCOON wykonywane są bez użycia drewnianych form. Ich organiczny, swobodny kształt zawdzięczamy produkcji z tzw. wolnej ręki. Stąd każdy pojedynczy klosz delikatnie różni się od siebie, co jest wielkim atutem tego produktu.

Projekt: Maria Rypuła, 2018

 

Krzesło KNIGHT THRONE

Mebel, który wyróżnia się swoim niespotykanym stylem i geometrycznym stalowym siedziskiem i oparciem. Dynamiczne linie, wyraziste podziały oraz przegięcia blachy, nadają mu specjalnego charakteru, który wyróżnia go spośród innych mebli i krzeseł. Pozałamywane względem siebie płaszczyzny, pięknie eksponują światło, pozwalając tańczyć mu na swojej powierzchni.  Oparcie krzesła, podobnie jak przy lampach wiszących RUST BIRD, pokryliśmy prawdziwą rdzą. Plecy krzesła są niczym obraz prezentujący sztukę, wykonaną ręką przyrody.

Projekt: Jacek Rypuła, 2019

Read in English

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *