Nowoczesny żyrandol kryształowy

Kryształ górski to materiał o wielu twarzach. Występuje w kulturze świata od wieków. Jest kamieniem obecnym w mitach i legendach, pożądany przez poszukiwaczy skarbów, wykorzystywany w starożytnych wierzeniach oraz oczywiście jako element sztuki użytkowej. Od zawsze doceniany jako kamień szlachetny, poddawany obróbce i wykorzystywany w biżuterii. Prawdziwe kryształowe żyrandole to niejednokrotnie dzieła sztuki, będące synonimem luksusu i pewnego poziomu wyposażenia wnętrz.

Fizycznie to odmiana kwarcu o białej lub bezbarwnej barwie, często zmętniałej. Chemicznie to po prostu SiO2, czyli dwutlenek krzemu. Jednak jak to często bywa, piękno skrywa się w prostocie. Jest skromne i nie krzyczy. Potrzeba tylko wrażliwości, by je dostrzec i móc się nim cieszyć.

Nazwa kryształ górski wywodzi się od greckiego słowa krýstallos, którego genezy doszukiwać się można w słowie„lód”. Starożytni uważali, że kryształ górski to wieczna zmarzlina, zaczarowana przez bóstwa. Co ciekawe dopiero w XVII wieku ustalono, że kryształ górski i lód mają inną gęstość i nie mogą być tymi samymi materiałami. Słowo górski odnosi się do najczęstszego występowania kryształu. Najpopularniejsze miejsca pozyskiwania kryształu górskiego to tereny górzyste. W Polsce jest to rejon Dolnego Śląska. Sąsiednie lokalizacje to szwajcarskie i francuskie Alpy. Jedne z największych okazów znajdowane są właśnie tam, a także w Brazylii czy choćby na Madagaskarze.

Kryształowi górskiemu przypisuje się magiczne działania i nadprzyrodzone wręcz boskie właściwości. Mówi się, że niesie dobrą energię, jonizuje pozytywnie powietrze, napełniając miejsce w którym się znajduje pozytywnymi wibracjami.

Dla nas, kryształ górski to przede wszystkim świetny surowiec do pracy nad designerskim oświetleniem i nowoczesnymi żyrandolami. Ten naturalny materiał ma w sobie ogromny potencjał twórczy i szczególna plastykę, którą można ubrać w wiele interesujących form. Nas najbardziej zachwyciła surowa forma kryształu, czyli taką jako stworzyła go przyroda. W naturalnych warunkach w procesie krystalizacji, kwarc kształtuje się na ostatnim etapie, więc jego kształt jest pochodną pustek jakie przyszło mu wypełniać wśród otaczających skał. I ta jego forma jest dla nas przecudna. Surowość kryształu jest piękna. Każdy egzemplarz jest unikatowy. Wrażliwe oko dostrzeże subtelności kolorystyczne, przewarstwienia i typowe dla kryształu narośle.

To co w krysztale urzekło nas najbardziej to sposób w jaki przenika przez niego światło. Subtelnie i delikatnie. Kryształ działa jak pryzma, która dystrybuuje światło w różnych kierunkach. Designerskie żyrandole stworzone z kryształu postanowiliśmy nazwać GENIUS, czyli duch. Właśnie przez subtelność i lekkość jaką niesie ze sobą wydobywające się z wnętrza kryształu światło. Ideą projektową było stworzenie nowoczesnego i wizjonerskiego żyrandola, którego kryształy lewitują we wnętrzu, w którym się znajdą. Projektanci kolekcji, czyli architekci Maria Rypuła i Jacek Rypuła postanowili połączyć ze sobą tradycję i nowoczesność XXI wieku. Tradycyjny materiał jakim jest kryształ powiązali z nowoczesnym światłowodem, który zatopili do wnętrza każdego pojedynczego kryształu. Dzięki temu światło wydobywa się z wnętrza kamienia, dając we wnętrzu otulające i przyjazne światło. Kryształy tego nowoczesnego żyrandola zawieszone są na tekstylnym oplocie, co dodaje mu wyrafinowanego detalu. Interesujący wręcz hipnotyzujący efekt uzyskuje się po zmroku, kiedy robi się ciemno. Wówczas kryształy świecąc, sprawiają wrażenie lewitującej kompozycji zawieszonej nad stołem czy imponującą klatką schodową. Układ kompozycyjny kryształów odbiega od geometrycznej kompozycji, jaką znamy z typowych żyrandoli kryształowych. Projektanci nadali lampom GENIUS organiczny układ, który wpisuje się w nowoczesne przestrzenie zarówno mieszkalne jak i użytkowe.

Połączenie tradycyjnego materiału i nowoczesnej kompozycji, stwarza interesujące możliwości aranżacyjne, dzięki którym możliwości zastosowania tych nowoczesnych żyrandoli zależą od wyobraźni i wrażliwości osób odpowiedzialnych za aranżację wnętrza. Oddajemy w Wasze ręce kolekcje GENIUS, czyli kryształowe żyrandole XXI wieku.