Lampy pod skosami – czyli pomysły na nietuzinkowe oświetlenie Twojego poddasza

Przestrzeń poddasza odznacza się oryginalnym charakterem, za który może odpowiadać nieregularna struktura sufitu, liczne skosy lub też odsłonięte elementy więźby dachowej, wykonane z drewna. Aby jednak przestrzeń mogła być w pełni funkcjonalna, wymaga doboru odpowiedniego oświetlenia. Lampy muszą być dopasowane przede wszystkim w taki sposób, aby nie wchodziły w kolizję z innymi sprzętami, a także aby były podwieszone odpowiednio wysoko – by nie stwarzać ryzyka zahaczenia lampy głową. Rozwiązaniem okażą się nowoczesne kinkiety oraz lampy wiszące, tworzone z pasją przez designerów marki Gie El.

Poddasze, w zależności od wysokości stropu, może stanowić dla projektanta albo łakomy kąsek, albo też niemałe wyzwanie. W każdym przypadku ważne jest jednak by przy pomocy oświetlenia właściwie dopełnić wygląd wnętrza, dbając przy tym o pełnię funkcjonalności oraz, rzecz jasna – wyjątkowy styl. Przedstawiamy kilka pomysłów na doświetlenie poddasza. 

Nowoczesne lampy wiszące – czy sprawdzą się na poddaszu

Forma lamp wiszących okazuje się wbrew pozorom bardzo funkcjonalna we wnętrzach o nieregularnym kształcie. Pierwszym skojarzeniem może być podwieszenie lampy na długim przewodzie nad wybraną strefą we wnętrzu – jadalnianą, sypialnianą lub roboczą. Jak jednak zrobić to kiedy sufit ma nieregularny kształt i liczne skosy?

Nowoczesne lampy wiszące, wyposażone w długi przewód, można podwiesić odpowiednio wysoko lub nisko. W zależności od potrzeb, przewód może być ukryty, lub też pociągnięty pod sufitem i zamocowany na drobnych haczykach. Bardzo często odkryte przewody w estetycznym oplocie wykorzystywane są w charakterze dodatkowej ozdoby. Można je ze sobą związać lub poprowadzić w taki sposób aby urozmaiciły wygląd sufitu. Dzięki temu lampa wisząca znajdzie wykorzystanie nawet na niewielkim poddaszu, nie zabierając cennego miejsca na podłodze.

Poddasze z wysoki stropem także zyska na wykorzytaniu lamp wiszących. Trudna do zaaranżowania przestrzeń pod sufitem może pozostać lekka i przestronna, a jednocześnie być odpowiednio doświetlona.

Designerskie lampy wiszące nowoczesne wykonane z metalu oraz modele ze szklanymi kloszami, wpasują się wizualnie w loftowy charakter przestrzeni, wypełniając ją światłem odpowiednim do relaksu i wypoczynku lub pracy, jeśli poddasze zostało zaadaptowane pod gabinet lub domowe biuro.

Niskie poddasze – jak oświetlić problematyczną przestrzeń

Niestety, ale nie każde poddasze będzie zachwycać ilością wolnej przestrzeni. Niski sufit ze skosami bywa szczególnie problematyczny w aranżacji. Rozwiązaniem w podobnej sytuacji mogą okazać się jednak nowoczesne kinkiety.

Kinkiety to typ oświetlenia, który szczególnie dobrze sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach – nie wymagają bowiem miejsca na meblach, wolnej przestrzeni pod sufitem, ani na podłodze. Funkcjonalne oświetlenie znajdzie swoje miejsce na ścianie, między meblami, w korytarzu, na klatce schodowej, ale także w salonie (np. nad sofą ustawioną pod ścianą) lub w sypialni, zastępując lampkę nocną.

Aby dodatkowo nie przeciążać wizualnie niewielkiej przestrzeni warto postawić na lampy o lekkiej i industrialnej konstrukcji. Kinkiety nowoczesne, wykonane z elementów metalowych, jak modele serii WAND prezentują się minimalistycznie i gustownie. Kolekcja SHINGLE uzupełniona jest dodatkowo o wykorzystanie drewnianych deszczułek, co ociepla wnętrze i pozwala z łatwością wkomponować oświetlenie do aranżacji utrzymanej np. w stylu skandynawskim. 

Do zalet wykorzystania kinkietów należy także sposób ich montażu – przytwierdzone do ściany oświetlenie nie zabiera zbędnej przestrzeni, zdobi, a do tego jest nieruchome. W mniejszej przestrzeni, zwłaszcza gdy jednym z domowników jest dziecko lub zwierzęcy pupil, łatwo o strącenie lampy z blatu biurka.

Aranżując oświetlenie na poddaszu warto przede wszystkim myśleć o proporcjach i doborze kolorów. Mniejsze poddasze zyska na wykorzystaniu lekkich lamp lub kinkietów o minimalistycznej formie, natomiast gdy umożliwia to przestronne wnętrze, warto eksperymentować z designerskimi rozwiązaniami, oryginalną formą lub odważnym akcentem kolorystycznym. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *