Minimalizm, czyli prostota

Minimalizm to prostota oparta o funkcjonalność. Prostota tego stylu wynurza się z potrzeby tworzenia przedmiotów użytkowych, których ergonomia ma kluczowe znaczenie. Forma jest jej naturalnym przedłużeniem, podąża za nią i uzupełnia ją. Prostota kształtów, subtelność linii, powściągliwość geometrii to cechy, którymi obrazować możemy ten wzorniczy styl. Jego początki sięgają lat 60. XX wieku. Był to przełomowy moment, który całkowicie odmienił podejście do architektury, sztuk plastycznych oraz wzorniczych. Styl, który upraszczając i sprowadzając formy do prostych brył i kształtów, uwypuklał w projekcie to co najważniejsze, dbając przy tym o funkcję i przekaz. Opierał się na stwierdzeniu “mniej znaczy więcej”. Styl, który towarzyszy nam z różnym natężeniem i intensywnością do dzisiejszego dnia. Przemodelowany i dopasowywany do potrzeb współczesnego użytkownika, objawia się co chwila na nowo w obrębie wielu różnych sztuk.

Lampy wiszące HANA i TRIO powstały w oparciu o ducha prostoty. Kształtowane na bazie trójkątów wypływają z fascynacji geometrią i jej możliwościami. Proste odcinki, zaginane płaszczyzny i transformacja geometrii doprowadziły do powstania serii lamp, do których zaliczają się właśnie HANA i TRIO. Zaprojektowane przez architekta Jacka Rypułę oraz projektantkę Monikę Plutę, to kolejne produkty z warsztatu Gie El, które ubogacają wnętrza, wprowadzając do nich designerski szyk i wypełniając je przyjemnym światłem. Wszystkie produkty marki Gie El są tworzone przez projektantów. Od samego początku powstawaniu lamp towarzyszył wysmakowany design, wrażliwość i wizjonerstwo, które udało się przekuć w produkt. Inwestycja w design, to dobry krok, który owocuje. Potrzeba tworzenia pięknych i nieszablonowych produktów to motor napędowy marki oraz współpracujących z nią twórców.

Zapytaliśmy projektanta Jacka Rypułę o jego spostrzeżenia i uwagi z prac nad produktem:

“Wspólnie z Moniką zastanawialiśmy się, jak zwykły kawałek metalu przekształcić w prostą, piękną formę wiszącej lampy. Sięgnęliśmy po podstawową figurę, jaką jest trójkąt. To niesamowite, ile można osiągnąć decydując się na proste środki wyrazu. Takie podstawowe. Poszliśmy za tą myślą i konsekwentnie, krok po kroku doprowadziliśmy ją do finalnego produktu. Kolorystyka dobrana do tych lamp, to wybór ponadczasowych barw bieli i czerni. Takich, które obecne są w nurcie minimalizmu od samego początku. Bardzo ciekawe kolory, których urok opiera się na ich ponadczasowym charakterze. Warto zwrócić uwagę na to, że biały czy czarny nie znaczy niezaprojektowany. Z taką opinią można się czasem spotkać. Świadomy projektant sięga po podstawowe barwy z pełną odpowiedzialnością.”

Lampy wiszące to ten element wystroju wnętrz, który towarzyszy nam codziennie. Potrzeba otaczania się pięknem, to cecha która wynika z ludzkiej wrażliwości – każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu odczuwa piękno i dąży do stworzenia przyjaznej sobie przestrzeni. Starożytni Rzymianie nazwali to Genius Loci, czyli opiekuńczym duchem miejsca. To ten moment, kiedy siedzisz na tarasie z filiżanką herbaty lub kieliszkiem wina, czujesz harmonię i wewnętrzny spokój. Wszystko jest na swoim miejscu. Chciałoby się wręcz powiedzieć: chwilo trwaj. Genius Loci to pojęcie znane i doceniane na całym świecie. Wiąże się ze sposobem myślenia i projektowania, które wynika z pierwotnej i zakorzenionej w każdym z nas potrzeby piękna.

Restauracja - Gie El

Lampa wisząca stalowa BIRD I czarna LGH0320, Browar BLACKLASH BEER CO., Boston, USA

Lampy wisząca HANA i TRIO są wykonane z metalu. Pokryte bazowymi kolorami bieli i czerni abażury wpisują się w nurt minimalizmu oraz prostoty. Zabawa geometrią i przekształcanie trójkątnych płaszczyzn są wynikiem myśli projektantów, a także ich odpowiedzi na potrzebę stworzenia produktu o prostej linii stylistycznej, która zamyka w sobie piękno formy. Produkt, którego funkcjonalność uzupełniona jest uproszczonym i zredukowanym kształtem. Cechą wspólną tych lamp jest prostota oraz elegancja, która wpisuje się we wnętrza o przeróżnej stylistyce, a jest to kolejny element charakteryzujący minimalizm: jego prostota i uproszczony styl komponują się z różnorakim otoczeniem. Są naturalnym przedłużeniem i uzupełnieniem wnętrz prostych, geometrycznych, a także uzupełniają przestrzenie, które nie podkreślają detalu, operując nim bardzo subtelnie, ze smakiem i skromnością. Wpisują się również na zasadzie kontrastu w bogato zdobione wnętrza. Wówczas harmonizują i upraszczają, tworząc właściwe proporcje.

Restauracja - Gie El

Lampa wisząca stalowa BIRD II czarna LGH0310, Browar BLACKLASH BEER CO., Boston, USA

Uniwersalny charakter tego stylu, to jego siła. Zredukowane środki wyrazu podkreślają użytkowość produktu. Dzięki temu w istocie mniej może znaczyć więcej. W świecie mnóstwa rzeczy i przepychu, w codzienności nacechowanej ogromną ilością bodźców w tym tych wirtualnych, pojawia się kusząca alternatywa minimalizmu, spokoju i wyciszenia, rezygnacji z tego co zbędne. Wybierajmy więc świadomie i cieszmy się dobrym wzornictwem.

Read in English

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *