Nowoczesne lampy a kącik czytelnika – zadbaj o dobre oświetlenie

Aranżacja dedykowanego kącika czytelniczego w domu wymaga zatroszczenia się przede wszystkim o dwie rzeczy – komfortowe siedzisko oraz dobre jego oświetlenie. Ważne jest przecież, aby każda chwila spędzona przy lekturze upływała w przyjemnej atmosferze, a wzrok nie przemęczał się w trakcie czytania przy zbyt słabym lub zbyt intensywnym świetle. Jak to zrobić?

Szukając praktycznych, dobrze zaprojektowanych lamp, warto skłaniać się ku wysokiej jakości wykonania. Ponadczasowy design to sekret funkcjonalności oraz znakomitego wyglądu sprzętów obecnych w każdej aranżacji – to jasne. Nowoczesne lampy, tworzone przy wykorzystaniu tradycyjnych, rzemieślniczych metod, stanowią wspaniały mariaż współczesnego stylu z kunsztem doświadczonych producentów. Lampa może być czymś więcej niż tylko elementem oświetlenia!

Najwyższa funkcjonalność: nowoczesne lampy do czytania

Kąt dla czytelnika jest przestrzenią intymną, preferowanie odciętą od reszty domu, co zapewnia użytkownikowi wygodę oraz spokój. Wybierając oświetlenie do domowej biblioteczki lub innego miejsca przeznaczonego do lektury książek, warto zwracać uwagę na wygląd, formę lampy oraz jej funkcjonalność. Ważne jest, aby oprawa żarówki nie tłumiła rzucanego przez nią światła, zapewniała bardzo dobre doświetlenie przestrzeni, a przy tym – zdobiła pokój.

Ze względu na to, że prywatny kącik czytelniczy składa się zazwyczaj tylko z jednego siedziska, strumień światła nie musi być rozproszony, a powinien wręcz koncentrować się na wybranym punkcie. Dzięki temu, jeśli przestrzeń czytelnicza organizowana jest we wspólnym pomieszczeniu, oświetlenie nie będzie wpływać na zajęcia pozostałych domowników. Do punktowego oświetlenia swojej czytelniczej oazy można dobierać lampy nowoczesne o różnorodnej formie – wiszące, podłogowe oraz stołowe.

Oświetlenie i jego ciepłota – designerskie lampy

Kluczem jest jednak dobór odpowiedniej mocy oraz ciepłoty żarówki. Do pracy i utrzymania skupienia – co często spotykane np. w biurach, wykorzystywane jest oświetlenie o chłodnej barwie. Może ono szybko męczyć wzrok, więc zdecydowanie nie jest to rozwiązanie wzmagające stan relaksacji przy ulubionej książce. Żarówka (o mocy od 40 do 80 W) powinna dawać neutralne lub ciepłe światło (ok. 3000-4000K), które zbuduje przytulną atmosferę. Designerskie lampy, reprezentowane np. przez stylizowany model PORTAL II, wykonany z miedzianych rurek, tekstylnego abażura oraz podstawy z drewnianego krążka, swoją formą dodatkowo ocieplają przestrzeń. Za ciepłotę oświetlenia odpowiadać może także kolor samego abażura. Najlepszym przykładem na tą są utrzymane w klimacie minimalistycznego vintage lampy serii BEE, MEDUSE czy NEO.

Lampy designerskie wiszące oraz do ustawienia na blacie

Zatem, gdzie najlepiej umieścić lampę? Wszystko zależy od inwencji oraz warunków jakie stwarza dana przestrzeń. Poszczególne modele stołowe sprawdzą się ustawione na biurku, komodzie czy nawet parapecie (jak popularnie robi się to w krajach skandynawskich). Większe lampy podłogowe można ustawić tuż za siedziskiem, dzięki czemu meble stworzą razem elegancką i ponadczasową aranżację.

W zależności od potrzeb, siedzisko do czytania mogą oświetlać także wiszące lampy designerskie. Niestety, nie każdy dysponuje taką ilością przestrzeni, aby wydzielić w niej kąt dedykowany wyłącznie oddawaniu się czytelniczej pasji. Z tego powodu najczęściej miejsce na lekturę organizuje się w sypialni lub w salonie. Oświetlenie wiszące pozwala wizualnie wyznaczyć przestrzeń czytelniczą, takie rozwiązanie warto zatem wykorzystać zwłaszcza w większych, otwartych pokojach. Z kilku lamp można stworzyć oryginalną kompozycję, wówczas jedna z nich może znaleźć się bezpośrednio nad fotelem czy kanapą, dając dobry dostęp do światła.

Dobrze zaprojektowane lampy o oryginalnej formie, np. modele z kloszem z ręcznie formowanego szkła, dodatkowo pomagają zbudować wrażenie przytulności – tak pożądane w trakcie lektury. Przy tym będą także pięknie zdobić przestrzeń w ciągu dnia, o czym także warto pamiętać aranżując kąt czytelniczy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *