Odpoczynek w Twoim wnętrzu – czyli jak oświetlenie wpływa na Twój relaks?

Światło jest bardzo ważne dla człowieka – jego zdrowia, samopoczucia oraz zachowania kreatywności. Dlatego też tak wiele uwagi poświęca się wyborowi lamp do wnętrz mieszkalnych oraz biurowych. Tam, gdzie ilość światła naturalnego jest niewystarczająca, trzeba zadbać o dodatkowe jego źródła. Dobrze dobrane lampy oraz żarówki nie tylko rozjaśniają pomieszczenia, ale przede wszystkim pozwalają Ci efektywnie pracować i wypoczywać.

Stylowe szklane lampy tworzone są z zamysłem dostarczania użytkownikom optymalnej ilości światła, niezbędnego do codziennej pracy i relaksu, przy zachowaniu wysokiej estetyki wystroju. Liczy się jednak nie tylko jego natężenie, ale też barwa i sposób, w jaki trafia ono do otoczenia. Poprzez klosze z kolorowego szkła emisja jest niemal nieograniczona – światło przepięknie rozchodzi się po wnętrzu, buduje odpowiedni nastrój, sprawia, że łatwiej się skoncentrować – na realizowanych obowiązkach lub hobby.

Lampy szklane – aspekty techniczne

Dla wykreowania jak najlepszych dla warunków dla relaksu trzeba zadbać o dobór odpowiednich żarówek, a także samej oprawy. Lampy szklane sprawdzają się niezawodnie, jeżeli zależy Ci na zbudowaniu przytulnego klimatu, który sprzyja nauce, pracy i odpoczynkowi. Aby uzyskać optymalne dla zdrowia i samopoczucia parametry, sięga się po światło o odpowiedniej barwie:

 • ciepła barwa światła (nieprzekraczająca 3000K) sprzyja odprężeniu, dlatego jest doskonała do sypialni, salonu, pokoju dziecka;
 • neutralna barwa światła (między 3000 a 6000K) jest odpowiednia do pracy i nauki, a więc polecana w gabinetach, biurach oraz szkołach;
 • zimna barwa światła (powyżej 6000K) pobudza i dodaje energii, najlepiej sprawdza się w centrach handlowych i na siłowniach. 

Rodzaj emitowanej barwy jest uzależniony głównie od żarówki, podobnie jak częstotliwość. To właśnie od niej zależy czy lampa będzie migotała. Im takie działanie będzie bardziej nasilone, tym większe ryzyko wystąpienia dyskomfortu, bólu głowy i oczu oraz ich łzawienia. Na szczęście niepożądane efekty stroboskopowe nie dotyczą żarówek LED, świecących światłem stałym, które obecnie stanowią standard.

Lampy szklane nowoczesne – design ma znaczenie

Wiele zależy od doboru żarówki, jednak sposób w jaki światło jest rozpraszane po pomieszczeniu jest kwestią samej oprawy i umiejscowienia oświetlenia. Wysokiej jakości wykonanie takich elementów ma zatem niebagatelne znaczenie. Tworzone w inspiracji naturą szklane lampy do salonu, kolekcji takich jak: 

 • BEE,
 • NEO,
 • MEDUSE,
 • LAVA,
 • VOLCANO,
 • SPACE,
 • COCOON,
 • CLOUD,
 • DROP,
 • HORN,
 • BUBBLE, czy
 • GALAXY,

stanowią kwintesencję polskiej sztuki hutniczej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie – a przy tym, tworzonej lokalnie w Polsce. Dzięki refleksom, które odbijają się od tafli szkła, cała aranżacja wnętrza nabiera niepowtarzalnego klimatu. Jest z czego wybierać, ponieważ klosze występują w odcieniu oliwkowym, turkusowym, miodowym oraz wielu innych. Dobrze dopasowana do wystroju wnętrza lampa może stanowić jego główną ozdobę lub też prezentować się nienachalne.

Szklane lampy nie blokują światła płynącego z żarówki, lecz delikatnie tłumią je w taki sposób aby poświata była komfortowa dla wzroku. Warto jednak pamiętać także o różnorodności, jaką oferują szklane klosze. Ich wygląd bowiem będzie znacząco różnił się w zależności od pory.

Latem, kiedy do pomieszczenia wpadają promienie słoneczne, jest ono optymalnie oświetlone od świtu do zmierzchu. Można wówczas w pełni czerpać z dobrodziejstw światła naturalnego, a doświetlać dom czy biuro światłem sztucznym dopiero po zachodzie słońca. Oznacza to, że przez większą część dnia lampy szklane nowoczesne będą pełniły przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Jest to kwestia bez wątpienia godna uwzględnienia podczas aranżowania pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest sięgać po modele, które będą prezentować się stylowo nawet wówczas, gdy nie są używane za dnia, po zapadnięciu zmroku, wypełnią przestrzeń ciepłym, kojącym blaskiem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *