Stylowy stolik kawowy odmieni Twoje wnętrze

Ręcznie robiony stolik kawowy

Stolik kawowy to jeden z najpotrzebniejszych mebli każdego wnętrza. Wszyscy posiadamy stoliki kawowe, korzystamy z nich, cieszymy się nimi. Są nieodzowną częścią każdego salonu. Coraz częściej zajmują miejsca na tarasach i balkonach. Trudno wyobrazić sobie komfortowe korzystanie z części dziennej naszych wnętrz bez tego praktycznego mebla.

Nowoczesny stolik kawowy czy stylowy stolik kawowy? Co wybrać i jaką koncepcję aranżacji wnętrza wybrać. Stoliki kawowe odnajdują się w każdym wnętrzu. Stylowy stolik kawowy znajdzie swoje miejsce we wnętrzach klasycznych, gdzie stanowi uzupełnienie i naturalną ciągłość nadanej we wnętrzu stylistyki. Stolik taki uzupełnia harmonię wnętrza, dopełnia szyku i elegancji. Stylowy stolik kawowy, docenią miłośnicy klasycznych form, fani zdobień i ornamentyki. Jednak czy taki sposób aranżacji wnętrz, to jedyna słuszna koncepcja w projektowaniu wnętrz? Na drugim biegunie, znajduje się podejście aranżacji poprzez wprowadzanie kontrastów. Zatem stylowy stolik kawowy jest też często wprowadzany przez projektantów do wnętrz ultranowoczesnych, prostych, minimalistycznych. Jest to świadomy zabieg polegający na zastosowaniu elementu kontrastującego, który przełamuje określoną linię wzorniczą i stylistyczną wnętrza. Takie rozwiązanie uwypukla pewne elementy. Jest akcentem lub też nawet w szczególnych przypadkach dominantą wnętrza.

Stolik kawowy ZEN V-2 FCT0274 - Gie El
Stolik kawowy RAV FCT0380 - Gie El

Nowoczesne stoliki kawowe

Stoliki kawowe nowoczesne to z kolei, przełamywanie stereotypów, zabawa formą, materiałem i podążanie za trendami wyposażenia wnętrz. Nowoczesny stolik kawowy, będzie oczywiście podobnie jak w przypadku stylowego stolika kawowego, albo uzupełnieniem nowoczesnego wystroju naszego wnętrza lub też przełamywał będzie zadaną stylistykę swoim odmiennym wzornictwem. Pojawiają się również wnętrza, które w całości są projektowane jako wnętrza patchworkowe, gdzie każdy element z pozoru do siebie nie pasuje. To też zabawa kontrastami i łączenie ze sobą odmiennych stylów, kolorów i form. Styl jaki wybierzemy, wynika z naszych prywatnych predyspozycji. Doskonale jeśli, przy projektowaniu wnętrza czy też jego re aranżacji możemy posiłkować się i wspierać projektantem wnętrz. Warto korzystać z ich fachowej wiedzy oraz wrażliwości kompozycyjnej i kolorystycznej. Taka współpraca przełoży się na dobrze skrojone wnętrze, które będzie nas cieszyć swą stylistyką i funkcjonalnością.  

Stolik kawowe, w których lubują się Polacy są stosunkowo wysokie. Lubimy przy nich jeść posiłki, śniadania czy kolacje. Są przez nas traktowane jako stół jadalniany, gdy oglądamy ulubiony serial czy organizujemy wieczór filmowy. Coraz częściej do głosu dochodzą miłośnicy rozwiązań zachodnioeuropejskich, włoskich czy francuskich, gdzie stoliki kawowe są niskie, czy nawet porównując z polskim standardem, bardzo niskie. Stolik te często też są rozłożyste, otoczone wygodnymi sofami, pufami, szezlongami. Stolik kawowy ma pełnić rolę podestu, na którym odstawić możemy filiżankę pysznej espresso, czy też odłożyć czytana książkę czy gazetę. Taki stolik nie służy do spożywania posiłków i niejednokrotnie można odnieść wrażenie, iż jego forma dominuje nad funkcją. Zaglądając do wnętrz rezydencji, czy loftów, a zatem wnętrz, które charakteryzują się sporym metrażem, możemy zauważyć, że designerskie stoliki kawowe są niczym rzeźba. Stanowią dominantę salonu. Ich głównym zadaniem jest cieszyć oko, a dopiero w drugiej części mają spełniać swoje użytkowe zadanie. I znów, wybierzmy to rozwiązanie które nam najbardziej odpowiada. Co należy podkreślić, mamy wybór i możemy zdecydować się na taki rodzaj mebla, który odpowiada naszym preferencjom i upodobaniom. Świadczy to o niezwykle uniwersalnym charakterze tego mebla. A może stolik kawowy z miejscem na nasza ulubioną prasę i magazyny modowe, czy wnętrzarskie?

Stolik kawowy a materiał z jakiego powinien być wykonany.

Stoliki kawowe mają tę wielką zaletę nad innymi meblami, że mogą być wykonane niemal z każdego materiału. Oczywiście najbardziej popularnym jest drewno i kamień. Te dwa materiały od wieków służą człowiekowi przy tworzeniu stolików kawowych. Drewno pod wszelkimi postaciami – lite, fornirowane, obłogowane, klejone; w formie obrobionej i surowej; lakierowane, olejowane, woskowane; szczotkowane, szlifowane; z sękami i w tak zwanej pierwszej klasie. Podobnie rzecz ma się jeżeli na myśli mamy kamienne stolik kawowe. Do dyspozycji mamy każdy rodzaj kamienia w dowolnej formie, strukturze, barwie i kształcie. Mamy stolik z choćby granitu, marmuru, łupka. Dlatego też materiały te tak często są wybierane na materiał do produkcji stolików kawowych. Są po prostu uniwersalne. Dzięki swemu naturalnemu charakterowi są ponadczasowe i naturalnie się starzeją. Są wdzięczne w obróbce przez co łatwo je dostosować do naszych potrzeb. Naturalnie rozwój technologii i przemysłu doprowadził do powstania płyt meblowych i wielu sztucznych oklein, które zdominowały na masową skalę rynek meblarski i zagościły w wielu domach i mieszkaniach. Naturalnie, wybór należy do nas i sami możemy decydować o materiałach, którymi chcemy się otaczać.

Stolik kawowy drewniany FRAMED FCT0052 - Gie El
Stolik kawowy HEXA III FCT0340/ FCT0343 - Gie El

Designerski stolik kawowy, czyli jaki?

Coraz częściej na materiały stosowane na stoliki kawowe wybieramy te zupełnie nieoczywiste. Pojawiają się stoliki z blachy, cieniutkiej lub też masywnej, solidnej. Stolik kawowe tworzymy z litych kawałków drewna, jak na przykład całe pnie drzew lub też ich rozkroje, rozcięte rozłożyste korzenie, kłody zalane żywicami lub metalami. Nie musimy już nawet wspominać o stolikach ze szkłą, które są niezwykle często wybierane jako wyposażenia naszych wnętrz. Wydaje się, że jedynym wspólnym mianownikiem określającym designerski stolik kawowy jest płaska powierzchnia, która służyć może na odstawienie filiżanki, książki czy gazety. Forma, materiał czy też rodzaj nóg są tu bez znaczenia. Ważne, by stolik był dobrze zaprojektowany, wolny od bylejakości. Designerski stolik kawowy ma odpowiadać naszym wnętrzom, niezależnie czy forma będzie podążać za funkcją czy też wybierzemy zupełnie przeciwny kierunek, w którym to wygląda gra kluczową rolę, a funkcja jest tylko dodatkiem. Warto tu wspomnieć markę Gie El, która wiedzie prym w projektowaniu i produkcji stolików kawowych o ciekawych formach i niebanalnych materiałach. Za każdym stolikiem kawowym tej polskiej marki kryje się projektant, który realizuje swój pomysł i urzeczywistnia wizje.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *