Światło skupione a rozproszone – jak dopasować je do wnętrza

Projektowanie oświetlenia wnętrza powinno uwzględniać nie tylko rozmieszczenie lamp, ale też ich rodzaj. I nie chodzi tu wyłącznie o design, lecz także o sposób emisji światła. Może on być skupiony lub rozproszony. Dobór poszczególnych rozwiązań zależy jednak od efektu, jaki pragnie się uzyskać. Wbrew pozorom nie tylko rodzaj żarówki ma wpływ na to, jak jasne będzie pomieszczenie. Sporo zależy też od klosza w lampie sufitowej.

Nowoczesne lampy sufitowe emitujące światło rozproszone

Obecnie modne są otwarte przestrzenie, które zakładają swobodną komunikację między poszczególnymi strefami. Równie swobodny powinien być w nich sposób rozchodzenia się światła rzucanego przez lampę sufitową. Jeżeli przy aranżacji wnętrza uwaga skupi się wyłącznie na doświetlaniu jednego punktu, prawdopodobnie inne pozostaną ciemne, co negatywnie wpłynie na całość wystroju i co gorsza – samopoczucie domowników. W takich miejscach szczególnie ważne jest, aby zainstalować lampy sufitowe rzucające światło rozproszone. Jeżeli jedna to za mało, wówczas możesz wybrać dwie i np. umieścić je nad wyspą kuchenną, kompletem wypoczynkowym czy stołem jadalnianym.

Sieć dobrze rozplanowanego oświetlenia to jedno, ale trzeba jeszcze wybrać odpowiednie klosze. Lampy ze szklanymi abażurami sprawdzą się tutaj idealnie, ponieważ przepuszczają światło, sprawiając, że na ścianach i meblach pojawiają się przepiękne świetlne refleksy. Klosze załamują światło pod różnymi kątami, co sprawia, że całość aranżacji zyskuje niepowtarzalny design.

Lampy sufitowe a światło skupione

Na otwartych przestrzeniach sprawdzą się też nowoczesne lampy sufitowe punktowe. Rzucają one wąski snop światła, który wedle umiejscowienia lampy, skoncentrowany jest na jednym przedmiocie. Są nieoceniane do podświetlania obrazów wiszących na ścianach, bibelotów i pamiątek z podróży wyeksponowanych za szklaną witryną, stołu, na którym serwowane są dania, biurka do pracy czy barku.

W roli punktowych reflektorów odnajdują się np. lampy sufitowe nowoczesne w prostej oprawie (seria NEO) lub kloszach imitujących róg (seria HORN). Są wąskie, delikatnie zakrzywione i świetnie wyglądają w kompozycjach składających się z dwóch sztuk. Można pokusić się także o wykorzystanie nawet większej ich liczby – zachowując spójną kolorystykę lub sięgając po wyraziste, kontrastowe akcenty.

Jakie lampy sufitowe nowoczesne wybrać?

Lampy sufitowe, które rzucają światło skupione świetnie doświetlają przestrzeń roboczą w kuchni czy gabinecie. Jednak powodują duży kontrast między światłem a cieniem, co może być męczące dla oczu. Świetnie sprawdzą się do budowania nastroju, kiedy chcesz, aby w pomieszczeniu panował kontrolowany półmrok.

Z kolei nowoczesne lampy sufitowe, które emitują światło rozproszone są idealne do oświetlania większych pomieszczeń w czasie, kiedy są one użytkowane. Podczas zabawy, pracy, odpoczynku, porządków sprawdzą się doskonale. Tego typu lampy budują przytulny klimat i sprawią, że Twoje oczy nie będą zmęczone nawet podczas wielu godzin spędzonych w towarzystwie sztucznego światła.

Oczywiście w domu z powodzeniem można łączyć różne rodzaje oświetlenia. Główna lampa sufitowa przyda się do oświetlania całego pomieszczenia, a do tego warto dodać kilka źródeł punktowych, np. nad stołem czy kanapą, które pozwolą na grę świateł. Wygląd wnętrza można kreować na wiele sposobów – gasząc i włączając poszczególne źródła światła, możliwe jest zbudowanie wnętrza w zależności od tego, jak ciemno jest na zewnątrz, jaki aktualnie masz nastrój oraz tego, jaki klimat we wnętrzu chcesz stworzyć.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *