W jaki sposób oświetlić łazienkę? Funkcjonalnie i nowocześnie

Łazienki to bardzo często wnętrza całkowicie pozbawione okien. Przebywanie w nich i wykonywanie czynności higienicznych czy kosmetycznych wymaga jednak precyzji i dobrego doświetlenia. Jak więc zapewnić sobie optymalny strumień światła sztucznego? Sięgając po dobre lampy i projektując przestrzeń z ich wykorzystaniem. Podpowiadamy, jakie oprawy wybrać i w jaki sposób je rozmieścić.

Oświetlenie do łazienki – kilka źródeł światła

Sufitowe oświetlenie do łazienki to czasem za mało, jeżeli zależy Ci na dobrym doświetleniu przestrzeni nad umywalką bądź wanną. Wraz ze zmieniającymi się trendami, również w tym pomieszczeniu zaczęto zastępować jedną oprawę wiszącą kilkoma rozmieszczonymi nad lustrem, umywalkami, wanną. Ich umiejscowienie warto przemyśleć wcześniej – już na etapie projektowania łazienki. Wtedy instalacja elektryczna zostanie odpowiednio rozprowadzona, a Ty nie będziesz musiał później martwić się ingerencją w tynki.

Zatem w trakcie konsultacji z elektrykiem ustal, gdzie będą się znajdowały lampy łazienkowe. Na projekcie uwzględnij:

  • jedno główne źródło światła – może nim być oświetlenie do łazienki sufitowe lub strefowe np. w formie kilku/kilkunastu rozmieszczonych na suficie diod, których napięcie wynosi 12V prądu stałego i może być bezpiecznie stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności,
  • dodatkowe lampy wiszące nad umywalką,
  • lampki punktowe lub taśmy LED wokół lustra, które sprawią, że robienie makijażu czy golenie brody będzie wygodne i dokładne o każdej porze dnia,
  • lampy podłogowe, które nadają się zwłaszcza do przestronnych pokoi kąpielowych, urządzonych z dbałością o detale.

Połączenie kilku źródeł światła na stosunkowo niewielkiej przestrzeni łazienki to dobre rozwiązanie – energooszczędne i budujące nastrój. Przygaszone lampki nad wanną stworzą przyjemny, sprzyjający odpoczynkowi klimat, z kolei jaśniejsze plafony czy kinkiety rozjaśnią mrok panujący we wnękach lub nad lustrami. Łącznie umieszczone w oprawach żarówki powinny mieć 75W (na każde 6m2). Zbyt jasne światło mogłoby męczyć wzrok, a zbyt słabe utrudniać czynności higieniczne oraz kosmetyczne.

Oświetlenie do łazienki sufitowe i podłogowe

W łazience sprawdzą się różnorodne oprawy. Najczęściej stosowane są lampki i taśmy LED, ale poszukujący bardziej designerskich rozwiązań zwrócić mogą uwagę na stylizowane, ręcznie produkowane lampy podłogowe nowoczesne. Te pochodzące z kolekcji polskiej manufaktury Gie El wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi – są odporne na działanie wilgoci i zmiennych temperatur. Podobnie jak oświetlenie wiszące do łazienki, mogą być wykonane np. z mosiężnych rurek połączonych na kształt rurociągu zwieńczonego gołą żarówką lub zrobione ze stali pokrytej naturalną rdzą.

Dobierając rodzaj lamp, możesz sięgnąć po oprawy utrzymane w podobnej stylistyce, lecz mające zróżnicowane systemy montażu. Możesz też zdecydować się na zabawę formami, kolorami, stylami i wybrać produkty na zasadzie kontrastu. Stojąca lampa z tekstylnym abażurem, a do tego dynamiczne oświetlenie wiszące do łazienki składające się z łamanych elementów blachy? Na tej płaszczyźnie każdy projektant ma dużą swobodę w zakresie planowania wystroju wnętrza i dobierania poszczególnych rozwiązań.

Oświetlenie wiszące do łazienki – co wybrać?

Przy wyborze oświetlenia wiszącego do łazienki, podobnie jak innych opraw, które planujesz umieścić w tym wnętrzu, kieruj się nie tylko designem, ale też parametrami technicznymi. Przestrzeń jest zazwyczaj kompaktowych rozmiarów, pozbawiona okien i ma ograniczoną wentylację. Stąd umieszczonym tutaj meblom i dodatkom może grozić wilgoć. Jej skutki nie są straszne lampom podłogowym nowoczesnym z miedzi czy stali, które znajdziesz w ofercie Gie El. 

Szczelne i solidnie wykonane oprawy wiszące czy stojące mogą być bezpiecznie potraktowane jako główne lub dodatkowe oświetlenie do łazienki. Sprawdzą się w funkcjonalnych, nowoczesnych wnętrzach, w których światło pełni nie tylko rolę użytkową, ale też wizualnie oddziela strefę mokrą od suchej i uprzyjemnia rytuały pielęgnacyjne.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *