

Kultowa lampka stołowa o niesamowitym designie. Jedyna w swoim rodzaju. Zagościła na łamach międzynarodowego magazynu GQ.
Kultowa lampka stołowa o niesamowitym designie. Jedyna w swoim rodzaju. Zagościła na łamach międzynarodowego magazynu GQ. Jej piękno tkwi w prostej formie, właściwych proporcjach i naturalnej miedzi, która jest jedynym użytym materiałem. Zaprojektowana przez założyciela marki, architekta Jacka Rypułę, który połączył industrialne materiały z prostotą formy. “Prawdziwe, naturalne materiały mają w sobie zamkniętą duszę. Praca z nimi daje niesamowitą satysfakcję i rodzi bardzo ciekawe produkty”, mówi projektant. Dodaje także: “Miedź jest bardzo plastycznym materiałem i daje się swobodnie komponować. Zależało mi na stworzeniu bardzo prostego i funkcjonalnego produktu, którego materiał będzie ponad formą. Stąd kilka miedzianych rurek i wyeksponowana żarówka, bez jakiegokolwiek abażura.”
Najpiękniejsza w tym produkcie jest prostota formy zestawiona z miedzianym materiałem. Cztery, stabilnie rozstawione nóżki, które schodzą się w centralnym punkcie podstawy. Do tego delikatna konstrukcja miedzianych rurek i kolanek. Na końcu widoczna żarówka. Miedziane kształtki posiadają detale w formie wytłoczeń numerycznych. Ciekawy detal świadczy o oryginalności dobranych elementów. Podkreśla również industrialny charakter produktu. Miedź pozostawiona jest w swoim oryginalnym wykończeniu. Nie jest pokryta żadną powłoką. Dzięki temu utrzymujemy jej prawdziwy charakter i pozwalamy, by z czasem pokrywała się delikatną patyną. Oczywiście nie jest to zieleniąca się patyna znana z dachów budynków. Ten efekt uzyskalibyśmy pozostawiając lampę latami na zewnątrz. Produkt we wnętrzu pokrywa się ciemniejszymi odcieniami, z czasem tracąc połysk. “Tak właśnie zachowuje się prawdziwa miedź i obserwacja tego procesu daje ogromnie dużo satysfakcji”, cytujemy projektanta.
Wyeksponowana, niczym nie osłonięta żarówka stwarza możliwości doboru ozdobnych żarówek. Takimi są na przykład żarówki typu edison. Widoczny żarnik w wielu różnych kształtach, jest ciekawym uzupełnieniem produktu, a światło z takiej żarówki miękko rozchodzi się po pomieszczeniu, stwarzając miły nastrój i wyjątkowy klimat. Zastosowanie we wnętrzach wielu różnych źródeł światła to bardzo dobry pomysł. Projektanci wnętrz radzą, by poza oświetleniem głównym stosować również mniejsze punkty, rozmieszczone w różnych częściach wnętrza. Dzięki temu możemy swobodnie dobierać i regulować nastrojem światła i jego temperaturą, dopasowując je do przeróżnych potrzeb.
Gie El po raz kolejny stwarza produkt, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Sięgając po produkty marki, wybierasz rodzimą, polską produkcję. Decydujesz się na świadome wzornictwo i produkty nacechowane designem. Odrzucasz bylejakość i seryjną produkcję oraz masową powtarzalność. Razem z marką wspierasz lokalnych rzemieślników i fachowców, którzy swój talent zamykają w tworzonych produktach. Cieszymy się z Twoich wyborów. Witaj w świecie Gie El.
Opis
Jacek Rypuła
architekt, założyciel i projektant
Architekt IARP i SARP Katowice, certyfikat RIBA
Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektura i Urbanistyka. Dyplom, 2008, akredytowany przez Roysl Institute of British Architects, pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. Był to pierwszy obroniony dyplom w historii uczelni łączący dwa kierunki tj. architekturę i urbanistykę oraz architekturę krajobrazu. Tematem przewodnim dyplomu była rewitalizacja obszarów poprzemysłowych.